img

Przegląd najważniejszych właściwości chlorofilu

Gdy mówimy o chlorofilu musimy podkreślić, że jego zalety są nam dobrze znane już od wielu lat. Gdy jednak próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym jest chlorofil i co sprawia, że cieszy się tak dużą popularnością, niejednokrotnie odkrywamy, że mamy z tym problemy. Na szczęście, jest to problem, który z łatwością można rozwiązać.

Najprostsza z definicji chlorofilu mówi o tym, że mamy w jego przypadku do czynienia z zielonym barwnikiem, który spotykamy w roślinach. Chlorofil pochłania energię słoneczną, a tym samym jest czynnikiem warunkującym proces fotosyntezy u roślin. W jakimś sensie jest on więc dla roślin tym, czym krew jest dla ludzi. Odpowiada za funkcje metaboliczne, w tym za wzrost i respirację.

Co ciekawe, cząsteczka chlorofilu w swojej budowie jest zbliżona do hemoglobiny, a więc czerwonego barwnika naszej krwi. O ile jednak centralnym atomem w chlorofilu jest magnez, w przypadku hemoglobiny mamy do czynienia z żelazem. Właśnie dlatego naukowcy zaczęli się nim poważnie interesować, a wyniki ich badań potwierdziły, że medycyna ludowa wcale nie była w błędzie zachwycając się nad unikatowymi właściwościami tej substancji. Wśród największych zalet chlorofilu wymienia się przede wszystkim pomoc we wzroście oraz odnawianiu się tkanek, a także pomoc w neutralizowaniu toksyn, które są nie tylko wdychane, ale i spożywane przez nas niemal każdego dnia.

Chlorofil wzbogaca też nasz organizm w magnez, a jednocześnie przyczynia się do tego, że krew może jeszcze bardziej efektywnie przedostawać się nie tylko do komórek, ale również do poszczególnych tkanek naszego organizmu. Warto też wspomnieć o tym, że we współpracy z witaminami A, E oraz C chlorofil jest w stanie skutecznie pomagać nam w neutralizacji wolnych rodników. Jest też znakomitym środkiem umożliwiającym redukcję nieświeżego oddechu i nieprzyjemnego zapachu nie tylko samego ciała, ale również uryny oraz fekaliów. Jest też w stanie obniżyć zdolność kancerogenów do nawiązywania połączeń z naszym DNA, co sprawia, że mówi się o nim w kontekście profilaktyki antynowotworowej.

Warto nadmienić, że posiada właściwości antymiażdżycowe i może być wykorzystywany w procesie leczenia zainfekowanych ran. Ma też właściwości antymutagenne, co sprawia, że organizm jest jeszcze lepiej chroniony przed toksynami.

Dowiedz się więcej o chlorofilu: http://www.duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil

Martyna

Redakcja eksit.pl

Zobacz również